Giełda BitMEX – opinie jaka to giełda? Recenzja 2019

Najważniejsze cechy

 • BitMEX to giełda o największym na świecie wolumenie
 • Giełda ta nie wymaga weryfikacji i oferuje zasilenie jedynie poprzez Bitcoin
 • Na platformie BitMEX możemy korzystać z dźwigni (do 1:100) oraz z kontraktów typu futures
 • Na tej giełdzie nie płacimy za przetrzymywanie pozycji

Bitmex

Na skróty:

BitMEX – jaka to giełda?

Giełda BitMEX została założona w 2014 roku przez byłego bankiera Arthura Hayesa, Samuela Reeda i Ben Delo. Jest własnością spółki HDR Global Trading Limited zarejestrowanej na Seszelach. Ta giełda znacznie różni się od pozostałych giełd i polecana jest zaawansowanym użytkownikom. Jest bowiem platformą transakcyjną oferującą kontrakty z lewarem (dźwignią), których rozliczenie następuje tylko za pomocą kryptowaluty bitcoin. Nawet więc jeśli kupujesz czy sprzedajesz kontrakty na altcoinach to rozliczenie zysków i strat następuje w BTC. Ponadto BitMEX nie oferuje FIATów, czyli waluty banków centralnych (PLN, USD itp.). To co charakteryzuje tę giełdę to możliwość handlu na wysokiej dźwigni (do 100x) a także bardzo wysoki wolumen. W ciągu 24 godzin przez tą giełdę potrafi przepłynąć ponad milion BTC! Jest to najlepszy wynik na świecie. Giełda oferuje również kontrakty typu futures, czyli kontrakty, których sprzedaż/wykup następuje w ściśle określonym terminie po ściśle określonej cenie.

 

back to menu ↑

Rejestracja w BitMEX. Jak założyć konto? Instrukcja

Do rejestracji konta w Bitmex potrzebujemy jedynie adresu e-mail.

REJESTRACJA

Rejestrując się z naszego linka otrzymasz 10% zniżkę opłat przez pierwsze 6 miesięcy!

Musi być on jednak realny, gdyż na niego przyjdzie link aktywacyjny. Nie musimy nawet podawać naszego imienia i nazwiska, gdyż te pola w formularzu rejestracyjnym są nieobowiązkowe. Pozostaje jeszcze podanie hasła, kraju zamieszkania i akceptacja regulaminu programu i już możemy cieszyć się aktywnym kontem. Regulamin giełdy mówi nam m.in., iż rejestracja jest tylko dla osób pełnoletnich oraz należy podać autentyczną lokalizację. Nie jest bowiem możliwy handel z takich krajów jak Stany Zjednoczone, Kanada, Kuba, Krym, Iran, Syria, Korea Północna i Sudan.

 

back to menu ↑

BitMEX – jak wpłacić/wypłacić

Zasilać nasze konto w BitMEX możemy tylko za pomocą bitcoina. Jeżeli więc nie posiadamy tej kryptowaluty, to musimy najpierw ją nabyć za pomocą innych giełd, które akceptują np. FIATy. Wtedy możemy kupić bitcoin za pomocą np. złotówek. Minimalna kwota depozytu to 0.0001 BTC. Depozyt zostanie aktywowany po osiągnięciu jednego potwierdzenia w sieci bitcoin.

Aby dokonać wpłaty po zalogowaniu się klikamy w menu zakładkę “account” na następnie “deposit”:

Pojawi się adres portfela, który służyć nam będzie do zasilenia konta.

Wypłat dokonujemy klikając w zakładkę “account” a następnie “withhdraw”. Ze względów bezpieczeństwa wypłaty realizowane są manualnie, nie częściej niż raz dziennie. Możemy w formularzu wypłaty podać niestandardową opłatę transakcyjną sieci bitcoin, dzięki czemu nasze zlecenie może być zrealizowane znacznie szybciej.

W zakładce “account” możemy przejrzeć również historię naszych transakcji.

 

back to menu ↑

Platforma i handel

Platforma BitMEX jest zalecana dla zaawansowanych użytkowników, gdyż służy ona głównie do otwierania długich (long) i krótkich (short) pozycji. Handlujemy na niej z innymi użytkownikami a nie z brokerem, nie gramy więc przeciwko brokerowi. W jego interesie nie jest więc to aby nasze pozycje były przegrane. Broker jest jedynie operatorem platformy i zarabia na prowizjach. Co istotne dla traderów, na tej platformie nie płacimy za codzienne przetrzymywanie pozycji co jest częstą praktyką na innych giełdach.

Kiedy już mamy zasilone konto, możemy przystąpić do gry na giełdzie. Służy temu zakładka “Trade”. Następnie dokonujemy wyboru kryptowaluty z pośród: Bitcoin, Cardano, Bitcoin Cash, EOS Token, Etherum, Litecoin, Tron oraz Ripple. Po wyborze kryptowaluty pojawia się nam się kilka okienek. Podstawowe okna to:

Orderbook – zlecenia kupna i sprzedaży składane przez innych użytkowników platformy

Chart (wykres ceny) – historia kursu ceny danej kryptowaluty wraz z podstawowymi funkcjami takimi jak wybór rodzaju świec, interwałów czasowych, wskaźników.

Depth Chart – wykres głębokości rynku kupna/sprzedaży

Recent Trades – ostatnie dokonane transakcje na giełdzie wraz z ceną, ilością i czasem zawarcia transakcji

Positions – nasze otwarte i historyczne pozycje zawarte na giełdzie

Każde z tych okienek możemy rozciągać, przestawiać, wyłączać. Dzięki temu platforma jest przejrzysta i intuicyjna i może być dostosowana do naszych indywidualnych potrzeb.

Handlu na giełdzie dokonujemy za pomocą lewej kolumny (place order). Są tam dostępne trzy główne zakładki:  Limit, MarketStop Market.

Zakładka Limit służy do składania zleceń o określonej z góry cenie zakupu/sprzedaży. Nasze zlecenie staje się więc aktywne dopiero w chwili, gdy rynek osiągnie określoną przez nas wcześniej cenę (pole “Limit Price”). W przypadku transakcji typu limit otrzymujemy dodatkowy profit z tytułu tego, że ktoś skorzysta z naszego zlecenia, broker więc nam za nie płaci (odwrotnie niż w przypadku zlecenia typu market).

Zakładka Market umożliwia ekspresowe otwarcie pozycji po aktualnej cenie rynkowej.

Zakładka Stop Market umożliwia bardziej zaawansowany handel w tym ustawianie stop-lossów i take profitów a także Stop Lossów kroczących (Stop Limit, Trailing Stop, Take Profit Limit, Take Profit Market).

W każdej z tych zakładek podajemy wartość “Quantity”, czyli ilość nabywanych kontraktów. 1 kontrakt = 1 USD. Jeśli ustawiamy lewar, to realny koszt nabywanych kontraktów znajduje się w pozycji “Order Value”.  “Available Balance” pokazuje nasze dostępne saldo. Wartość “Quantify” jest więc niejako powiększona już o wartość lewara. Podajemy więc tam wartość taką, jaką chcemy nabyć już z wliczonym lewarem.

Przydatnym narzędziem na wykresie jest podawanie 2 cen, jedna to cena rynkowa giełdy BitMEX (pomarańczowa) a druga (kolor fioletowy) to wartość Indeksu BXBT. Druga wartość to uśredniona cena z takich giełd jak Bitstamp, Coinbase Pro i Kraken. W ten sposób możemy sprawdzać na bieżąco jak bardzo cena rynkowa BitMEX odbiega od pozostałych głównych giełd i w którym kierunku.

Użycie lewara/dźwigni

Platforma BitMEX umożliwia inwestorom wykorzystanie lewara/dźwigni (złożenie zamówień większych niż istniejące saldo) nawet do 100x. Dzięki wysokiej płynności giełdy pozycje grane z dźwignią są bezpieczniejsze. Co też istotne, giełda chroni nas przed saldem ujemnym. BitMEX korzysta bowiem z Funduszu Ubezpieczeniowego celem uniknięcia automatycznego delewarowania na pozycjach traderów.

Istnieją dwa rodzaje obrotu lewarem: Isolated (izolowany) i Crossed (krzyżowy). Ten pierwszy pozwala użytkownikowi wybrać kwotę pieniędzy, która ma zostać wykorzystana do utrzymania pozycji po złożeniu zamówienia. Ten drugi rodzaj umożliwia wykorzystanie wszystkich pieniędzy na koncie do utrzymania pozycji. Z tej drugiej funkcji należy więc korzystać bardzo ostrożnie, najlepiej ustawiając stop-lossy. Poziom dźwigni ustawiamy za pomocą suwaka. Maksymalna dźwignia wynosi 1:100 i jest dostępna tylko dla Bitcoina. Dla pozostałych kryptowalut limit lewara wynosi 20-50%.  Oferowany poziom lewara jest znacznie wyższy od tych proponowanych przez inne giełdy, gdzie rzadko przekracza 1:20.

 

back to menu ↑

Opłaty w BitMEX

BitMEX nie pobiera opłat za depozyty i wypłaty. Podczas wypłaty Bitcoin jest jedynie pobierana minimalna opłata z sieci Bitcoin, która jest ustalana dynamicznie (możemy ją też zwiększyć przyspieszając w ten sposób transakcję).

Co 8h do otwartych pozycji naliczany jest Funding. Jest to taka dodatkowa prowizja, która nie zawsze jednak przyjmuje postać opłaty. W pewnych sytuacjach nawet zarabiamy na otwartej pozycji. To czy zarabiamy czy ponosimy opłatę zależy od algorytmu platformy, który związany jest z obecnym trendem.

Prowizje od wartości otwieranej i zamykanej pozycji z dźwignią wynoszą:

Rodzaj ♦ Dźwignia ♦  Maker Fee ♦  Taker Fee ♦  Settlement Fee ♦
Bitcoin 100x -0.0250% 0.0750% 0.0500%
Bitcoin Cash 20x -0.0500% 0.2500% 0.0000%
Cardano 20x -0.0500% 0.2500% 0.0000%
EOS Token 20x -0.0500% 0.2500% 0.0000%
Ethereum 50x -0.0500% 0.2500% 0.0000%
Litecoin 33.33x -0.0500% 0.2500% 0.0000%
Ripple 20x -0.0500% 0.2500% 0.0000%
Tron 20x -0.0500% 0.2500% 0.0000%

Jeśli więc naszą pozycję otwieramy lub zamykamy po cenie Limit a nie po cenie Market, to wtedy jeszcze na takiej transakcji zarabiamy (0,0250%). W innym wypadku prowizja wynosi 0.0750%.

W momencie zamknięcia pozycji naliczana jest jeszcze opłata rozliczeniowa.

Za dodatkową opłatą możemy również wystawić pozycję ukrytą (hidden). Opłata wynosi tyle ile Taker Fee.

Wszystkie opłaty możemy w prosty sposób wyliczyć przed założeniem pozycji przy pomocy dostępnego na platformie kalkulatora (lewa kolumna, ikonka kalkulatora (Settlement Fee)).

 

back to menu ↑

Weryfikacja w Bitmex

Giełda BitMEX nie wymaga weryfikacji od swoich użytkowników.

 

back to menu ↑

Bezpieczeństwo

Giełda oferuje możliwość uruchomienia dwustopniowej weryfikacji za pomocą Google Authenticator. Ponadto, jeśli korzystamy ze stałego IP możemy uruchomić funkcję wylogowania przy próbie dostępu do naszego konta z każdego innego adresu IP niż podane przez nas w preferencjach.

Możemy również uruchomić szyfrowanie wiadomości e-mail nadchodzących z serwisu BitMEX.

 

back to menu ↑

Support (wsparcie klienta)

Platforma transakcyjna BitMEX oferuje całodobową pomoc poprzez pocztę elektroniczną, systemy ticketowe i poprzez media społecznościowe. Odpowiedzi na nasze pytania i wątpliwości otrzymujemy w bardzo szybkim czasie. BitMEX posiada również bardzo rozbudowany dział FAQ (informacje opisowe i odpowiedzi na często zadawane pytania).

 

back to menu ↑

Program partnerski

Program partnerski  na giełdzie BitMEX oferuje część prowizji brokera od osób poleconych.

Wysokość prowizji jest zależna od wysokości obrotu osoby poleconej:

Obrót Prowizja
> 0 XBT  10%
> 1,000 XBT  15%
> 10,000 XBT  20%

Dodatkowo osoby polecone otrzymują 10% zniżki na opłaty przez okres 6 miesięcy.

back to menu ↑

Podstawowe informacje

Bitmarket - podstawowe informacje
Strona www www.bitmex.com
Rozpoczęcie działalności 2014
Kraj rejestracji Seszele
Ilość obsługiwanych kryptowalut 8
Opcje wpłaty/wypłaty BTC
Konto w polskim banku
Min. depozyt 0.0001 BTC
Max. depozyt brak limitu
Min. wypłata brak
Prowizje za wpłaty/wypłaty brak, przy wypłacie prowizja blockchain
Prowizje za transakcje handlowe Zależne od obrotów na koncie w ciągu ostatnich 30 dni Maker - od 0.17% do 0.30% Taker - od 0.25% do 0.43%
Obsługiwane języki angielski, polski, rosyjski, chiński
Wsparcie urządzeń mobilnych
Rejestracja Rejestracja
Aktualne miejsce w rankingu 1
back to menu ↑

FAQ (Najczęściej zadawane pytania)

Czy Bitmex jest bezpieczny?

Bitmex oferuje funkcję uwierzytelnienia dwuskładnikowego, która jest optymalnym zabezpieczeniem naszego konta przed włamaniem. Pomimo, iż Bitmex jest zarejestrowany w kraju typu offshore (Seszele) to jest obdarzany dużym zaufaniem przez klientów na całym świecie. Giełda ta jest stworzona i rozwijana przez specjalistów z branży finansowej z ponad 40-letnim doświadczeniem i oferuje kompleksowe API.

Czy na giełdzie Bitmex mogę stracić więcej niż wpłaciłem?

Nie, giełda zabezpiecza nas przed saldem ujemnym.

9.2 Total Score
Doskonały

BitMEX oferuje transakcje wsparte dźwignią (do 100x) futures na kryptowalutach, instrumenty pochodne i inne produkty finansowe. Możemy więc tutaj zarabiać na wzrostach jak i na spadkach. Wysoki wolumen zabezpiecza nas przed nienaturalnymi skokami kursu na giełdzie.

Bezpieczeństwo
9
Szybkosc wplat/wypłat
9.5
Ilość dostępnych kryptowalut
8
Działanie i funkcjonalność platformy
10
Wiarygodność firmy
9
Wysokość prowizji
9.5
Wsparcie klienta
9.5
PROS
 • Wysoka dźwignia
 • Duży wolumen
 • Brak weryfikacji
 • Zabezpieczenie przed ujemnym saldem
 • Możliwość zarabiania na pozycjach
 • Wysoka wiarygodność
 • Zaawansowana platforma
CONS
 • Rejestracja w kraju offshore
 • Brak FIATów
Dodaj swoją opinię  |  Czytaj opinie i komentarze
We will be happy to hear your thoughts

Dodaj Odpowiedź

Your total score

Compare items
 • Total (0)
Compare